NPR – wywiad z Katarzyną Zalewską

Życie w zgodzie z naturą to dla mnie coś dużo więcej niż dbanie o środowisko, czy rezygnacja z chemii w codziennym życiu. Życie w zgodzie z naturą to również poznanie własnej natury. Na blogu dość często poruszam i nadal będę poruszać tematy związane z uważnością, bo uważność pomaga nam wsłuchać się w siebie, wnikliwie siebie obserwować po to, żeby lepiej, bardziej świadomie i szczęśliwie nam się żyło. Uważne obserwowanie swojego wnętrza to jedno, a obserwacja swojego ciała, swojego organizmu i szacunek do tego, czym obdarzyła nas natura – to drugie. Dla mnie nie mniej ważne.

Dlatego dziś na blogu temat, który wiąże się właśnie z wnikliwym obserwowaniem swojego organizmu. Z drugiej strony jest to temat, który może budzić pewne kontrowersje, a nawet tabu, przez niektórych uważany jest za wstydliwy. Aby łatwiej było mi to tabu przełamać, do rozmowy zaprosiłam eksperta – Kasię Zalewską, autorkę bloga womanstory.pl. Podejmiemy temat NPR czyli Naturalnego Planowania Rodziny. Zapraszam.

Ja: Cześć. Dziękuję Ci za przyjęcie zaproszenia do rozmowy. Powiedz na początek co to jest NPR? 

Kasia: Witam. Dobrze. NPR czyli Naturalne Planowanie Rodziny, to metoda rozpoznawania płodności, która pozwala nam decydować, kiedy chcemy mieć dzieci, bez konieczności używania sztucznych środków antykoncepcyjnych. W NPR kobieta rozpoznaje kiedy ma dni płodne na podstawie objawów takich jak temperatura czy śluz. Jeśli małżeństwo w danym momencie nie planuje potomstwa, rezygnują ze współżycia w tym czasie.

Ja: Rozumiem. A może warto też powiedzieć, czym NPR nie jest…

Kasia: Tak. NPR często błędnie jest mylone z tzw. kalendarzykiem małżeńskim. Kalendarzyk to przestarzała, nieskuteczna metoda i nie ma nic wspólnego z współczesnym podejściem do planowania rodziny.

Ja: Wobec tego dla kogo jest NPR? Dlaczego warto je według Ciebie stosować?

Kasia: Naturalne Planowanie Rodziny jest dla każdego, kto chce zrezygnować ze sztucznej antykoncepcji i ma w sobie odrobinę samozaparcia, które na początku jest konieczne, żeby nauczyć się tej metody. Stosowanie NPR ma kilka konkretnych zalet. Przede wszystkim pozwala na rezygnację z antykoncepcji, która często jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Dodatkowo możemy dzięki temu zaoszczędzić sporą sumę, którą wydaje się na tabletki czy prezerwatywy. NPR jest bardzo skuteczną metodą, porównywalnie z antykoncepcją hormonalną. Naturalne Planowanie Rodziny pomaga też w budowaniu relacji między małżonkami, bo rezygnacja ze współżycia w czasie płodnym wymaga od partnerów szacunku, zrozumienia i szukania innych sposobów na okazywanie czułości.

Ja: Brzmi dobrze. A czy są minusy tej metody? Jeśli tak, to jakie?

Kasia: Naturalnego Planowania Rodziny trzeba się nauczyć i to jest dla niektórych zniechęcające, bo dużo łatwiej wziąć tabletkę. Niestety zaczynając NPR trzeba poświęcić temu trochę czasu i uwagi, potrzeba też czasu, żeby nabrać wprawy w obserwacji. Ktoś kto nie ma chęci dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zasadami, może popełniać błędy, które będą obniżały skuteczność tej metody, co ostatecznie może skutkować nieplanowaną ciążą. Z drugiej strony te zagadnienia nie są tak skomplikowane, żeby przeciętna osoba sobie z nimi nie poradziła. Minusem też jest to, że stosowanie NPR wymaga codziennej obserwacji i pomiarów temperatury, co dla niektórych może być męczące.

Ja: No dobrze, ogólną teorię już znamy. Powiedz więc od czego zacząć Naturalne Planowanie Rodziny?

Kasia: Najrozsądniej jest znaleźć w swojej miejscowości instruktora NPR, który wprowadzi nas we wszystkie podstawowe zagadnienia i rozwieje ewentualne wątpliwości. Kiedy już poznamy podstawowe zasady, uczymy się poprzez praktykę, a więc codzienną obserwację i analizę wykresów.

Ja: A jakie narzędzia są potrzebne do prowadzenia obserwacji?

Jedyne potrzebne narzędzia to wydrukowana karta obserwacji, długopis i termometr owulacyjny. Kiedy już nabierzemy wprawy w interpretacji wykresów, można przerzucić się z papieru na aplikację mobilną (np. OvuView), która na dłuższą metę jest dużo wygodniejsza.

Ja: W krótkiej rozmowie nie da się oczywiście przedstawić szczegółowo wszystkich zagadnień związanych z Naturalnym Planowaniem Rodziny. Po więcej informacji odsyłamy, tak jak powiedziałaś, do instruktora NPR. Ale również na twoim blogu można znaleźć wiele szczegółowych informacji na ten temat.

Kasia: Tak. Zapraszam na bloga womanstory.pl do zakładki NPR.

Ja: Dziękuję Ci za rozmowę i przedstawienie ogólnych informacji na ten temat.

Kasia: Dziękuję bardzo.

Katarzyna Zalewska

Żona, przyszła mama i położna, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki porodów. Dodatkowo pracuje jako instruktor Naturalnego Planowania Rodziny. Na blogu stara się propagować ideę NPR i pisze artykuły poruszające różne położnicze zagadnienia.

Jestem bardzo ciekawa, czy temat Was zainteresował. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, co myślicie. Jeśli macie jakieś pytania na temat NPR, to też koniecznie piszcie – w komentarzach lub wiadomościach prywatnych. Będzie to dla mnie znak, że temat warto kontynuować. 

 

MOGĄ CIĘ TEŻ ZAINTERESOWAĆ:

KATAR I KASZEL – DOMOWE SPOSOBY

MOJA DROGA DO UWAŻNOŚCI

MOC WDZIĘCZNOŚCI