#MamToWNaturze – Poznanie siebie

Poznanie siebie

Poznanie siebie to sprawa kluczowa dla naszego rozwoju. To początek rozwojowej drogi. Mówiła też o tym Monika, z którą rozmawiałam ostatnio. Aby rozwijać siebie, musimy siebie znać – swoje pragnienia,  potrzeby, niedomagania, talenty, silne strony, lęki, marzenia, emocje, reakcje na różne sprawy…

Jak to jednak zrobić? Jak poznać siebie? Jak odróżnić prawdę o sobie od tego, co sugeruje nam świat?

To sprawa trudna. Nawet bardzo trudna. Może być wręcz bolesna… Bo czasem prawda o sobie nie jest łatwa do przyjęcia i wcale nie chcemy jej znać. Ale jeśli jej nie przyjmiemy, nie pójdziemy dalej.

1. Przez obserwację

Poprzez uważność na siebie (tu możecie zajrzeć do wpisu o mojej drodze do uważności), na swoje wnętrze, na to, co dzieje się w nas w różnych sytuacjach można się bardzo dużo o sobie dowiedzieć. Z pomocą przyjdą nam tu na pewno emocje.  Umiejętność ich rozpoznawania, nazywania, konstruktywnego wyrażania i przeżywania. O emocjach też jest na blogu cały obszerny wpis, do którego odsyłam zainteresowanych tematem, żeby się niepotrzebnie nie powtarzać. –> Emocje

2. Przez testy psychologiczne

Bardzo lubię różnego rodzaju testy, które mogą nam pomóc określić własną osobowość. Oczywiście tych rzetelnych testów. Zawsze możemy się czegoś o sobie dowiedzieć na ich podstawie. Mnie szczególnie ciekawe wydają się trzy testy, o których chcę dziś krótko opowiedzieć.

a) Test 16 typów osobowości (16 personalities)

To bardzo popularny test oparty na koncepcji Junga, który zaobserwował, że ludzi można byłoby podzielić ze względu na określone typy zachowań w różnych sytuacjach życiowych. W ten sposób wyodrębnił osiem typów osobowości. Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs rozwinęły pomysł Junga, dodając do niego więcej kryteriów oceny, i w ten sposób określiły aż 16 typów osobowości.

Według badaczek różnice w naszych zachowaniach można opisać za pomocą czterech wymiarów:

  1. Skąd czerpiemy energię i gdzie najczęściej kierujemy swoją uwagę: ekstrawersja (jeśli kierujemy ją do świata zewnętrznego) lub introwersja (jeśli koncentrujemy się na swoim wewnętrznym świecie doświadczeń i pomysłów).
  2. W jaki sposób gromadzimy informacje, czemu bardziej ufamy: poznanie (jeśli wolimy gromadzić informacje rzeczywiste, namacalne, mówiące o tym, co naprawdę jest) lub intuicja (jeśli koncentrujemy się na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami).
  3. W jaki sposób wolimy podejmować decyzje: myślenie (jeśli w sposób obiektywny, kierujący się głównie logiką i sprawiedliwością) lub odczuwanie (jeśli w sposób subiektywny, biorący pod uwagę emocje i system wartości osób zaangażowanych).
  4. Jak podchodzimy do otaczającego nas świata: osądzanie (jeśli wolimy planować) lub obserwacja (jeśli preferujemy spontaniczność, elastyczny styl życia i otwartość na to, co przyniesie życie).

Zestawienie tych czterech cech (po jednej z każdej pary) pokaże nam jakim typem osobowości jesteśmy.

Test można bezpłatnie zrobić tutaj: TEST 16 OSOBOWOŚCI. Na stronie znajduje się też dokładny opis wszystkich typów. Warto go przeczytać i na przykład wypisać te elementy opisu, które najbardziej do nas pasują.

b) Enneagram

To też bardzo ciekawy opis typów ludzkich osobowości. Pochodzenie Enneagramu nie jest do końca znane. Bardzo prawdopodobne jednak, że wywodzi się aż z pradawnej nauki sufickiej, która została „przetłumaczona” na język współczesnej psychologii.

Enneagram dzieli ludzkie charaktery na 9 podstawowych typów (ennea-dziewięć). Każda osoba posiada tylko jeden z tych typów, który rozwija się w okresie dzieciństwa i pozostaje niezmienny podczas całego naszego życia. Jednak każdy z typów posiada dwa sąsiednie typy, a także tzw. „połączenia” z jeszcze dwoma innymi typami, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać na dany typ. W związku z tym rodzajów charakterów może być bardzo dużo. Wynikają one zarówno ze skrzydeł danego typu, jak i z jego połączeń. Jednak to główny typ danej osoby określa jej motywy działania, obawy i jej ogólny obraz zachowania.

Wszystko to jest według mnie bardzo ciekawe i bardzo szczegółowo zostało opisane na stronie ENNEAGRAM.

Niestety nie znajdziecie tam testu. Kiedyś tam był, ale został wyłączony, prawdopodobnie ze względu na to, że nie był do końca wymierny. Lepiej po prostu poczytać sobie opisy poszczególnych typów i przyporządkować się do któregoś z nich. To oczywiście dla tych, którzy lubią takie zabawy. Ja lubię 🙂

c) Test Gallupa

Bardzo modny ostatnio test, który bada nasze talenty, niestety jest płatny – kosztuje ok. 100 zł. Talenty są tu traktowane bardzo szeroko, niekoniecznie tak jak my jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Talentem według Gallupa może być np. umiejętność wprowadzania zgody w swoim otoczeniu, komunikatywność czy optymizm. Można byłoby więc nazwać je umiejętnościami czy predyspozycjami. Pracownicy Instytutu Gallupa wyodrębnili 34 różne talenty, które w mniejszym lub większym stopniu posiada każdy człowiek.

W wyniku wykonania testu wszystkie te 34 talenty zostają uszeregowane w kolejności, pod względem tego, jak silnie występuje u nas dany talent. Podstawowa wersja testu Gallupa (ta za 100 zł.) pokazuje nam nasze TOP 5, czyli pięć naszych pierwszych, najsilniejszych talentów. Można też wykupić pełną listę 34 talentów, ale myślę, że TOP 5 w zupełności wystarczy. Test Gallupa przeprowadza się po to, żeby, znając swoje talenty, móc pracować nad nimi, budując na nich swoje mocne strony. Jak widać więc, jest to narzędzie bardzo rozwojowe. Test można zrobić tutaj: TEST GALLUPA.

Na zakończenie

Zresztą, wszystkie te narzędzia są rozwojowe. W ogóle poznanie siebie powinno służyć naszemu rozwojowi. Nie chodzi o to, żeby po prostu dowiedzieć się, jacy jesteśmy, ale żeby móc na tym pracować i wciąż stawać się „lepszą wersją siebie” – wzmacniać swoje mocne strony i eliminować wady. W zasadzie każda cecha może być przez nas wykorzystana dobrze – wtedy staje się naszym sprzymierzeńcem albo źle – i jest wtedy naszą wadą i kulą u nogi.

 

Jestem ciekawa, co o tym sądzicie. Czy poznanie siebie jest dla Was istotne? Lubicie testy psychologiczne czy wolicie po prostu poznawać się przez obserwację? A może macie jakieś jeszcze inne sposoby na poznanie siebie? Dajcie znać w komentarzach.

MOGĄ CIĘ TEŻ ZAINTERESOWAĆ:

MAM TO W NATURZE: POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

MAM TO W NATURZE: EMOCJE

O ROZWOJU OSOBISTYM – ROZMOWA Z MONIKĄ MYSZKĄ-WIECZERZAK