Lista 25 książek na 2019 rok

Czytać kocham od zawsze. To po prostu moja natura! Od kiedy nauczyłam się składać literki, w zasadzie każdy dzień kończyłam choćby krótką lekturą. Oczywiście przy malutkich dzieciach i chronicznym niewyspaniu nie zawsze było to możliwe, ale kiedy tylko dzieci przestały mi przeszkadzać w przesypianiu całych nocy, wracam do mojego zwyczaju. Uwielbiam czytać dobre powieści, ale ostatnio sięgam też do książek poradnikowych.

Listę książek na dany rok robię po raz pierwszy. Zainspirowała mnie do tego Edyta Zając swoją długaśną listą książek. Moja, ze względu na ograniczone możliwości czasowe (dzieci wciąż jeszcze małe!), będzie sporo krótsza. Patrząc realnie, myślę, że nie uda mi się przeczytać więcej niż dwóch książek miesięcznie, ale jeśli przeczytam wszystkie pozycje z poniższej listy i tak będę szczęśliwa. Stworzenie takiej listy ma mi pomóc w czytaniu tego, co rzeczywiście chcę przeczytać i nie traceniu czasu na coś, co przypadkowo wpadnie mi do ręki. Zobaczymy, jak to się sprawdzi.

A zatem:

      

  1. Rozwój. Jak współpracować z łaską. Monika i Marcin Gajdowie

Już prawie kończę tę książkę i muszę powiedzieć, że zasługuje ona na więcej uwagi, dlatego prawdopodobnie powstanie o niej osobny wpis. W piękny, przemawiający do mnie sposób wprowadza w zagadnienie rozwoju osobistego. W dodatku prostym, przystępnym językiem. Bardzo wartościowa pozycja.

2. Szeptucha Katarzyna Berenika Miszczuk

Mam pewne obawy przed tą książką, czy nie będzie to zwykłe czytadło, przy których zwykle się nudzę. Ale kilka pozytywnych opinii na jej temat i sam pomysł osadzenia akcji we współczesnej Polsce rządzonej przez króla Mieszka XII w sytuacji, gdy Polska nigdy nie przyjęła chrześcijaństwa, nadal panuje tu wiara w słowiańskich bogów oraz praktykowanie pogańskich praktyk i zabobonów jednak kusi… Już niedługo biorę się za tę pozycję, więc zobaczymy.

3. Silva rerum II Kristina Sabaliauskaite

Silva rerum, w której litewska pisarka przenosi nas do XVIII-wieczej Polski, a właściwie Litwy, ukazując ją w zgoła odmienny od Sienkiewicza sposób, to naprawdę dobrze napisana powieść. Przeczytałam ją kilka lat temu. Czas na ciąg dalszy.

 

      

4. Porozumienie bez przemocy Marshall B. Rosenberg

5. Dodaj mi skrzydeł. Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną Joanna Steinke-Kalembka

6. Pozytywna dyscyplina Jane Nelsen

Zawsze warto podnosić swoje umiejętności wychowawcze. Bliskie jest mi wychowanie w duchu empatii i szacunku do dzieci. W znacznym stopniu ukształtowała mnie jako mamę książka Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, którą uważam za kultową i obowiązkową dla każdego rodzica. Te trzy pozycje to niejako kontynuacja.

      

7. O naśladowaniu Chrystusa Tomasz a Kempis

8. O praktykowaniu Bożej obecności Brat Wawrzyniec od Zmartwychwstania

9. Święte małżeństwo Gary Thomas

Te trzy planuję zaś przeczytać w ramach własnych ćwiczeń duchowych i wprowadzania jakości do mojej codzienności.

   

10. Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę Julia Cameron

Gdzieś zawsze tkwiła we mnie dusza artysty. Chciałabym jednak wyzwolić w sobie więcej kreatywności. Mam nadzieję, że ta przerobienie tej książki, która jest właściwie kursem, trochę mi w tym pomoże.

11. Kobieta w związku z naturą Anna Ras-Menet

Życie jeszcze bliżej natury? Dlaczego nie? Ciekawa jestem, co ta książka ma do zaoferowania mnie jako kobiecie. Poza tym kusi przepiękną okładką

12. 4-godzinny tydzień pracy Tim Ferris

Próbuję pracować w domu. Próbuję to chyba najlepsze określenie, bo przy małych dzieciach, z których najmłodsze nie chodzi jeszcze do przedszkola, a starsze trzeba w różne miejsca wozić i odbierać, nie jest wcale proste. Póki co zazwyczaj udaje mi się wygospodarować na pracę jakieś dwie godzinki dziennie, oczywiście z synkiem przy boku. Czy uda mi się wygospodarować te tytułowe cztery? I czy to wystarczy, żeby do czegoś dojść? To się okaże.

       

13. Sztuka fotografowania David Duchemin

14. Światło w fotografii S. Biver, P. Fuqua, F. Hunter

Fotografia to moja pasja równie stara, co zaniedbana. Zawsze brakowało mi czasu na jej rozwijanie. Zamierzam to zmienić. Blog ma być główną do tego motywacją. Warto też wzbogacić biblioteczkę.

15. Okagesana. Japoński przepis na dobre życie Yutaka Yazawa

Lubię podróżować. Ale lubię też po prostu czytać o dalekich kulturach. A o kulturze japońskiej wiem niewiele, żeby nie powiedzieć nic. Dlatego jestem ciekawa tej książki. Jak turysta kraju, do którego się wybiera.

      

16. Sekrety urody babuszki Raisa Ruder, Susan Campos

Książka pełna przepisów na naturalne sposoby dbania o urodę. Bez chemii, w zgodzie z naturą. Coś dla mnie.

17. Leśna szkoła dla każdego Peter Houghton, Jane Warrol

Choć mieszkam tuż obok lasu nie od dziś i sporo już o nim wiem, to jednak ciągle jeszcze warto poznawać tajemnice, które w sobie kryje.

18. Nie z miłości Jesper Juul

Jeszcze jedna pozycja rodzicielska.

      

19. Minimalizm po polsku Anna Mularczyk- Meyer

20. Rzeczozmęczenie James Wallman

Wolę mieć mniej niż za dużo. Wolę najpierw oczyścić przestrzeń, zanim nabędę coś nowego. Nie nazwałabym się minimalistką, ale ta filozofia jest mi dość bliska. W praktyce różnie to bywa. Własnych, osobistych rzeczy nie mam za wiele, no może poza książkami, jednak często przytłacza mnie np. nadmiar zabawek, który oczywiście generuje bałagan. Dlatego chcę sięgnąć po dwie pozycje z tej tematyki.

21. Zero waste. Śmieć mniej, żyj lepiej Ami Korsi

Idea Zero Waste realizowana w stu procentach nie wydaje mi się możliwa, a jeśli nawet, to chyba dość utrudniająca życie. Jednak ograniczenie produkowanych śmieci jest dbaniem o naturę, dlatego myślę, że warto.

         

22. Dom pod lutnią Kazimierz Orłoś

Zaciekawiła mnie sielska atmosfera tej powieści. Chętnie poznam ją bliżej.

23. Hygge. Duńska sztuka szczęścia Marie Tourell Soderberg

Coś czuję, że i w hygge znajdę coś dla siebie.

24. Duchowe życie zwierząt Peter Wohlleben

Po Sekretnym życiu drzew czas na Duchowe życie zwierząt.

25. Pani Stefa Magdalena Kicińska

O Januszu Korczaku słyszeli wszyscy. O jego dzielnej współpracownicy, pani Stefie Wilczyńskiej – prawie nikt. Była jego prawą ręką, sercem Domu Sierot na Krochmalnej i razem z Doktorem i dziećmi poszła na śmierć w Treblince. Magdalena Kicińska słusznie odgrzebała tę postać dla potomnych. A ja lubię czytać i dowiadywać się o okresie międzywojennym, będzie to więc kolejna cegiełka do mojej wiedzy o tamtych czasach.

 

Mało na tej liście powieści. Może za mało. Bo nic nie wciąga tak, jak dobra, porywająca historia. Jednak naprawdę dobrą powieść znaleźć niełatwo. Być może jednak będzie tak, że natknę się na coś w między czasie i pewnie wtedy porzucę zaplanowaną listę i dam się porwać opowieści…

W ogóle jestem ciekawa, na ile uda mi się zrealizować tę listę, a na ile będę czytać coś innego. Czy planowanie lektur się u mnie sprawdzi? Rok 2019 pokaże…

A Wy robicie listę książek do przeczytania? Czy działacie w tym względzie spontanicznie? Koniecznie polecajcie też książki, do których warto zajrzeć. Będę wdzięczna!